Olvasási idő: 3 perc

A második amerikai elnökválasztási vita után tartott előadásunk során két szakértőt, Audrey Unverferth-t, a Chicago Thinker társalapítóját és Ralph Schöllhammert, a bécsi Webster Egyetem politikatudományi adjunktusát kérdeztük a vita tanulságairól és az elnökjelöltek programjáról. Alapvetően elmondható, hogy az elkövetkező időszakban még számos fordulat várható a választási kampányban, és a végső eredményt nagyban befolyásolhatják a hátralévő hetek eseményei.

Ralph Schöllhammer rámutatott, a vita egy pontján a magyar miniszterelnököt is említették a jelöltek, azonban meglepőnek tartotta, hogy a merényletkísérletről nem esett szó. „Néhány héttel a merényletkísérlet után a média arról szólt, hogy ez az a pillanat, amivel Trump megnyerte a választásokat. Nagyon korai még megmondani ennek a választásnak az eredményét.”  Emellett úgy véli, a vita moderátora sem volt semleges: „Azt láthattuk, hogy némi részrehajlás mutatkozott meg." Szerinte a vita inkább két párhuzamos monológként zajlott és emlékeztetett arra, hogy korábban Kennedy és Nixon valódi vitákat folytattak, hiszen egymás állításaira reagáltak, vitatkoztak. A vita inkább egy irányított beszélgetésre hasonlított, mintsem egy valódi eszmecserére.

Audrey Unverferth szerint ez a vita inkább olyan volt, mint egy döntőbíróság, ahol például a moderátorok különböző irányvonalakat követve próbálták befolyásolni a beszélgetést. Harris politikájáról nem sokat tudunk, hiszen nem láthatók egyértelmű eredmények az elmúlt 3,5 évből.

Trump kommunikációja a gazdaság és a bevándorlás kérdéseire épül, míg Harris inkább a lakhatási válságra koncentrált, a középosztállyal próbál közös nevezőt találni.

A beszélgetés során mindkét szakértő hangsúlyozta a nemzetközi színtéren az Egyesült Államok fontosságát. Schöllhammer kiemelte az Egyesült Államok külpolitikai erejét. „Az USA képes elérni külpolitikai céljait, és ezt a hatalmat nem érdemes alábecsülni. Függetlenül attól, hogy ki lesz az elnök, az amerikai struktúra, amelyet az ország fel tud mutatni, semmiképpen nem fog kívülről megtörni.” Utalt arra is, hogy sem Kína, sem Oroszország nem merne nyílt fegyveres konfliktusba lépni az Egyesült Államokkal. „Ma 09.11-et írunk, és emlékezzünk arra, hogy 2001. szeptember 11-én az Egyesült Államok kemény választ adott a terrortámadásokra. Az USA akkor is, és azóta is, határozottan megküzdött minden kihívással.”

Audrey szerint Trump kulcsfontosságú békeszerződéseket segített elő a Közel-Keleten, és hozzátette: „Trumpra van szükség, ő a béke oldalán áll."