Olvasási idő: 6 perc

Szeptember 15. és 22. között az MCC diákjai részt vettek az Intercollegiate Studies Institute általi meghívásra szervezett tanulmányúton az Egyesült Államokban. Az egyhetes program során a résztvevők mélyreható betekintést nyertek az amerikai politikai, kulturális és történelmi életbe, valamint értékes nemzetközi kapcsolatokat építettek.

A tanulmányút során az MCC delegációja elsőként a washingtoni magyar nagykövetségen találkozott Takács Szabolcs nagykövettel. A találkozón az amerikai-magyar kapcsolatok jelenlegi helyzetéről és a transzatlanti kapcsolatok jövőbeli alakulásáról beszélgettünk a nagykövet úr beszámolója után. A program második állomása a Cato Institute volt, ahol Conor Fogarty vezetésével a hallgatók betekintést nyerhettek az intézet mindennapjaiba és tevékenységébe. Grant Babcock, a Cato Institute filozófiai és politikai kutatója, „Konzervativizmus és libertarianizmus” című előadásában világosan bemutatta a két politikai ideológia közötti alapvető különbségeket és azok szerepét az amerikai közéletben.

Délután a delegáció a Heritage Foundation-be látogatott, ahol az Egyesült Államok külpolitikájának változó világban betöltött szerepe volt a központi téma. Preston Brashers, Jordan Embree, Andrew J. Harding és Miles Pollard osztották meg tapasztalataikat és kutatásaik eredményeit. Brashers különösen a gazdasági növekedést támogató adó- és fiskális reformokról beszélt, míg Embree és Harding a nemzetbiztonság és Ázsia-tanulmányok témájában fejtették ki nézeteiket.

A delegáció ezután Washington történelmi nevezetességeihez látogatott el, köztük a Fehér Házhoz, a Washington-emlékműhöz, valamint a Lincoln, Jefferson és háborús emlékművekhez. Az itt tartott prezentációk kiemelték a helyszínek történelmi jelentőségét és szimbolikus erejét.

Másnap a delegáció ellátogatott a George Mason Egyetemre, ahol Brian Benison és Shaun Suthrell fogadták őket. A jogi tanulmányok amerikai sajátosságairól és a külföldi diákok előtt álló lehetőségekről szóló eszmecsere során a résztvevők hasznos információkkal gazdagodtak az amerikai felsőoktatásról.

A délelőtti programot követően a delegáció az Arlington Nemzeti Temetőbe látogatott, ahol tiszteletüket tették az amerikai történelem hősei előtt. A nap második felében az Institute of World Politics volt a következő állomás, ahol Ashton Earl bemutatta az intézet épületét és napi működését, majd Dennis Teti professzor tartott előadást az amerikai ideológiákkal kapcsolatos terminológiai kérdésekről és az amerikai eszmetörténet tág kérdéseiről. Ezt követően a delegáció a Georgetown Egyetemre látogatott, ahol Matthew Mangiaracina, a georgetown-i Alkotmánykutatási Központ igazgatója, valamint Arielle Vertsman és Christian Lee Gonzalez Rivera vezették be őket az amerikai felsőoktatás és a konzervatív gondolkodás világába.

A következő napon a Smithsonian Intézet kiemelkedő múzeumai kerültek sorra. A delegáció megtekintette a National Air and Space Museumot, a Smithsonian American History Museumot és a National Gallery of Art-ot. Ezek a helyszínek átfogó képet adtak az amerikai történelemről, kultúráról és művészetről, különösen az amerikai identitás kialakulásának és fejlődésének szempontjából.

A washingtoni program zárásaként a delegáció Wilmingtonba utazott, ahol az Intercollegiate Studies Institute eszmeiségével ismerkedtek meg Dan McCarthy, az ISI kiemelkedő szakértőjének előadásában, amely az amerikai konzervativizmus történelmi és aktuális jelentőségéről szólt. Az ISI kampuszának bejárása és a Winterthur nevű kulturális örökségi helyszín és botanikai kert meglátogatása tovább mélyítette a delegáció tagjainak tudását az amerikai történelemről, gazdaságtörténetről és a konzervatív hagyományokról.

A kiutazás során a delegáció Philadelphiába is ellátogatott, ahol a University of Pennsylvania kampuszát, az Independence Hall-t és az Amerikai Forradalom Múzeumát tekintették meg. Ezek a látogatások mély történelmi kontextust nyújtottak az amerikai függetlenségi harcok és az alkotmány születésének megértéséhez.

A program zárásaként a résztvevők Open House-on és szakmai konferencián vettek részt az ISI-nél. A program első részében a „Reagan és Nixon újraértékelése” című panelbeszélgetésre került sor, amelyen George Will, Lord Conrad Black és Dan McCarthy vitatták meg az egykori amerikai elnökök politikai örökségét. A moderátor Susan Hanssen volt, aki segítette a beszélgetést a korszak jelentős eseményeinek és hatásainak feltárásában. Ezt követően „Az amerikai kereszténység demokratizálódása” című beszélgetés zajlott, Rusty Reno, Nathan Hatch és Joshua Mitchell részvételével, Johnny Burtka moderálásában. A résztvevők azt vizsgálták, hogyan alakította a keresztény eszmék terjedése és alkalmazása az amerikai társadalmat. Ezután sor került a „Top 20 under 30” díjátadóra is, amely az ISI hálózatában dolgozó fiatal tehetségeket ismerte el. A délelőtt zárásaként a „God and Man at Yale 2024” című panelt tartották, ahol Michael Knowles és Robert P. George fejtették ki véleményüket az amerikai oktatás és vallásszabadsági politika kérdéseiről, Michael Brendan Dougherty moderálásával. Ez a konferencia különleges alkalmat biztosított arra, hogy a résztvevők elmélyítsék tudásukat az amerikai konzervativizmus aktuális kihívásairól és lehetőségeiről, valamint hogy kapcsolatot teremtsenek az ISI oktatóival és hallgatóival.

Összességében a kiutazás szakmai szempontból rendkívül sikeresnek bizonyult, hiszen a delegáció tagjai értékes tapasztalatokkal és új nemzetközi kapcsolatokkal gazdagodtak. Az amerikai politikai, kulturális és történelmi életbe való betekintés hozzájárult Magyarország és az Egyesült Államok közötti kapcsolatok további erősítéséhez.