Olvasási idő: 3 perc

A Mathias Corvinus Collegium „Előttem az utódom: fókuszban a kárpátaljai magyar fiatalok” címmel szervezett beszélgetést  a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Apáczai Csere János Könyvtárának központi olvasótermében március 28-án.

A Mathias Corvinus Collegium és az MTA Kisebbségkutató Intézet 2015-ben végezte el GeneZYs 2015 című kutatását, amely a 15–29 éves korú, külhoni magyar fiatalok értékvilágáról, közéleti, politikai részvételéről, munkaerőpiaci állapotáról, vallásosságáról, állampolgársággal és migrációval kapcsolatos kérdésekhez való viszonyulásáról, etnikai és nemzeti identitásáról tárt föl aktuális ismereteket. 

2017 nyarán jelent meg a Változó kisebbség. Kárpát-medencei magyar fiatalok. A GeneZYs 2015 kutatás eredményei című kötet, amely a Kárpát-medencei fiatalokra fókuszáló reprezentatív ifjúságszociológiai vizsgálat eredményeit többi, az ifjúságkutatások nemzetközi és Kárpát-medencei kontextusába illesztett vizsgálattal kiegészítve ismerteti.

A beregszászi rendezvényt Papp Z. Attila, az MTA Kisebbségkutató Intézet igazgatója és a GeneZYs 2015 kutatás vezetője nyitotta meg Az ifjúságkutatás nemzetközi és Kárpát-medencei magyar kontextusai című előadásával. 

Ezt követte Kovály Katalin, az MTA CSFK Földrajztudományi Intézet munkatársa alapos és reflexív kötetbemutatása, valamint Ferenc Viktória, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet munkatársának részletgazdag előadása, amelyben a GeneZYs 2015 kutatás kárpátaljai eredményeit foglalta össze. 

Az előadásokat követően a közönség egy kerekasztal-beszélgetést hallgathatott meg, illetve a beszélgetés részesévé is válhatott. A Csernicskó István (a Hodinka Antal Nyelvészeti Kutatóközpont vezetője) moderálta beszélgetésen Lánczi Péter (az MCC ügyvezetőigazgató-helyettese), Hires-László Kornélia (a Hodinka Antal Nyelvészeti Kutatóközpont kutatója), Pallagi Marianna (a Kárpátalja.Ma hírportál főszerkesztője), valamint Sipos József (a KRISZ elnöke) vettek részt. A beszélgetés a kárpátaljai magyar fiatalok értékvilágára, hagyománytiszteletére, vallási nézeteire, munkaerőpiaci helyzetére, az oktatásban és a tehetséggondozásban való részvételére koncentrált. 

A beszélgetés túlmutatott kerekasztaljellegén: a közönség soraiból többen is bekapcsolódtak, új aspektusokat és kérdéseket behozva a tanácskozásba.

A beregszászi rendezvényről beszámolt a Hodinka Antal Nyelvészeti Kutatóközpont, a Kárpátalja.Ma és a Kárpátinfo is. 

A kutatás és a kötet köré szervezett korábbi rendezvényeinkről beszámoló anyagok ITT érhetők el.