Olvasási idő: 3 perc
Az év utolsó Budapest Lecture előadásán Jean-Daniel Ruch, volt svájci diplomata volt a vendégelőadónk, aki mélyreható betekintést nyújtott a globális geopolitikai helyzetet alakító tényezőkről. A szakmai tapasztalataira támaszkodva vizsgálta meg a történelmi fordulópontokat, a jelenlegi kihívásokat és a nemzetközi kapcsolatok dinamikájának változását, különös tekintettel Magyarország szerepére és Svájc változó semlegességére.
Kitért az ENSZ Biztonsági Tanácsának diszfunkcionális működésére, ami annak idején a globális stabilitás sarökköve volt, de mára elvesztette legitimitását és a hatékony szerepét. Emellett az új hatalmi struktúrák kialakulásának kérdéskörét is vizsgálta, és felvetette, hogy ezek geopolitika blokkokká fejlődhetnek-e.
Az Egyesült Államok és Kína között folyó rivalizáció témakörét is érintette. Meglátása szerint a két fél között gazdasági verseny áll fenn, amely a természeti erőforrásokhoz való hozzáférésre és a kereskedelmi dominanciára összpontosít. Európa szerepét hangsúlyozta a rivalizációban és kifejtette, hogy az európai gazdaságok nagymértékben függenek a szabad kereskedelemtől és a megbízható ellátási láncoktól, és ez a függőség a COVID-19-hez kapcsolódó hiányok során élesen megmutatkozott.
A sürgető geopolitikai kihívások kapcsán Ruch három fő kérdéskört azonosított. Először is, hogy modus vivendit kell találni Oroszországgal, mivel az uniós szankciók jelentős gazdasági következményekkel jártak, különösen Németország számára. Másodszor, a demográfiai egyensúlyhiány a Földközi-tenger térségében, amely jelentős migrációs kihívást jelent Európa számára. Harmadszor, az éghajlatváltozás globális fenyegetése, amely azonnali és közös fellépést igényel.
Svájc semlegességével kapcsolatban Ruch kifejtette, hogy az ország továbbra is fenntartja álláspontját, mivel nem ad el fegyvereket Oroszországnak vagy Ukrajnának. Svájcnak az Oroszország elleni uniós szankciókat elfogadó döntése azonban megváltoztatta a semlegességéről alkotott nemzetközi képet. Ruch azt javasolta, hogy Svájc inspirációt meríthetne Magyarország békepárti megközelítéséből az Ukrajna és Oroszország közötti hídépítés terén.
Végezetül hangsúlyozta, hogy a kisebb hatalmaknak szorosabban együtt kellene működni és utalt arra, hogy Magyarország kulcsszerepet játszhat az ilyen partnerségek előmozdításában. Véleménye szerint a kisebb nemzetek közötti együttműködés kulcsfontosságú stratégia lehet a modern világ összetett geopolitikai kihívásainak kezelésében.