„Felfedezni valamit annyit tesz, mint látni, amit mindenki lát, és közben arra gondolni, amire még senki” – hangzanak Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas magyar orvos és biokémikus szavai. Ennek szellemében a Nemzetközi Jogi Műhely legfontosabb célkitűzése, hogy a hallgatók a tárgyi tudás elsajátításán túl a nemzetközi jog azon sajátos összefüggéseit is lássák, amelyek nélkülözhetetlenek világ működésének megértéséhez és ezzel együtt Magyarország számára is alapvető fontosságúak. Olyan talpraesett, a világot ismerő és tájékozott jogászok képzése a cél, akik éppen úgy feltalálják magukat Genfben, Hágában, Stockholmban, New Yorkban vagy Szingapúrban, mint Budapesten vagy Kolozsvárott, és magyar látásmóddal képesek szemlélni és értelmezni a világot.
A Nemzetközi Jogi Műhely kutatásainak középpontjában azok a gazdasági globalizáció jelenségéhez kapcsolódó nemzetközi jogi – így például beruházásvédelmi, kereskedelmi, emberi jogi, a környezet és kulturális értékek védelméhez tartozó – kérdések állnak, amelyek a közép-európai régió számára különösen jelentősek. Ugyanakkor a Műhely a világ változó kihívásai és a hallgatói kezdeményezések alapján bármely olyan témát felkarol, amely a nemzetközi közjoghoz, a nemzetközi gazdasági kapcsolatok jogához vagy az európai joghoz tartozik. A hagyományos kurzusokon és tanulmányi elvonulásokon túl a hallgatók kutatóműhelyi munkán és versenyfelkészítésen is részt vehetnek, amelyeken a Műhely felkérése és szervezése alapján neves hazai és külföldi jogászprofesszoroktól tanulhatnak.
Eszmecsere nemzetközi jog időszerű kérdéseiről, amelynek keretében lehetőség nyílik kutatási konzultációra és kutatások ismertetésére is.
The Spirit of International Law
A kurzus célja, hogy az egyetemi képzést kiegészítve tárgyalja a nemzetközi jog jellegadó sajátosságait, forrásait, szerkezetét, alapvető elveit, fő értékeit, a nemzetközi jogalkotás természetét, valamint a jogalanyok bővülésének és a nemzetközi jog fragmentációjának következményeit. A kurzus ezeket a kérdéseket a jelenkori világpolitikai kihívások, így gazdasági globalizáció összefüggései között vizsgálja.
A World Made New
A kurzus célja, hogy az egyetemi képzést kiegészítve állítson emléket az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának, és ennek keretében tárja fel a nemzetközi jog paradigmaváltását jelképező dokumentum elkészítésének kalandos történetét, az éjszakába nyúló vitáit, valamint a nyilatkozat későbbi hatását és az annak alapján kiépült nemzetközi emberi jogi rendszert övező kiritkákat és legfontosabb kihívásokat. A kurzus elemzi, hogy az emberi jogok miért töltenek be meghatározó szerepet a jelenkor közéleti gondolkodásában, és ennek milyen szerteágazó következményei vannak. A jelenkor kihívásai között törekszik vizsgálni a nemzeti szuverenitás és a szubszidiaritás szerepét, valamint a jogi igényének elszaporodásának jelenségét.
Globalization Through International Law
A kurzus megvilágítja a nemzetközi jog azon területeit, amelyek tartópillérként szolgálnak a gazdasági globalizáció felíveléséhez. Így terítékre kerül a tőkeberuházások nemzetközi jogi védelme, a nemzetközi kereskedelmi jog, valamint a nemzetközi pénzügyi szervezetek működésére vonatkozó sajátos joganyag. A kurzus célja, hogy kritikai szemmel tárja fel e jogterületek működési mechanizmusait, az államok szuverenitására, valamint a nemzetközi jog többi, feltörekvő területére gyakorolt hatásait és kapcsolatát. A kurzus homlokterében álló kérdés, hogy a nemzetközi jog e területei milyen hatást gyakorolnak az állami szuverenitásra és közérdekvédelmi szabályozásra, illetve milyen kapcsolatban állnak a nemzetközi jog többi területével. A kurzus további célja, hogy elemezze azokat a jelenleg zajló reformelképzeléseket, amelyek mind az anyagi jogi szabályok, mind pedig a vitarendezés terén olyan harmonikusabb és integrált látásmódot kínálnak, amely a gazdasági globalizáció térnyerése során nagyobb hangsúllyal veszik figyelembe a nemzetközi jog valamennyi területét és szabályát.
Cultural Heritage in International Law
A kurzus célja, hogy az egyetemi képzést kiegészítve világítsa meg a kultúra nemzetközi jogi védelmének jelentőségét és eszközeit a gazdasági globalizáció, valamint az annak alapjául szolgáló nemzetközi jogi szabályrendszer megerősödésének korszakában. A kurzus elsődlegesen a nemzetközi beruházásvédelmi jognak a kultúra védelmére gyakorolt hatásait veszi szemügyre, és ennek érdekében elemzi a nemzetközi jog e két különálló területének kapcsolódási pontjait. Betekintést nyújt a kultúra, a kulturális és civilizációs örökséget védő nemzetközi joganyag fejlődésébe és jelenlegi szabály- és intézményrendszerébe. A kurzus célja, hogy kritikai szemmel tárja fel e jogterületek működési mechanizmusait, illetve elemezze azokat a jelenleg zajló reformelképzeléseket, amelyek akár az anyagi jogi szabályok, akár a vitarendezés terén olyan harmonikusabb és integrált látásmódot kínálnak, amely a gazdasági globalizáció térnyerése során nagyobb hangsúllyal veszi figyelembe a kulturális örökség megőrzésének szempontjait.